STOCK SAHAM.CO

Tinjauan Pasaran Bursa – 2 AUG 2023

Pasaran Saham Malaysia Pulih Selepas Meredup pada Sesi Sebelumnya

Malaysia: Indeks FBM KLCI (-0.6%) telah menghapuskan kebanyakan keuntungan sesi sebelumnya, dipengaruhi oleh aktiviti ambil untung di lebih dua pertiga daripada komponen indeks utama. Saham-saham kumpulan lebih rendah juga menarik diri, manakala sektor produk industri & perkhidmatan (-0.7%) kurang memberikan prestasi daripada sektor lain yang lebih negatif.

Pasaran Global: Wall Street ditutup campuran dengan Dow (+0.2%) meningkat, tetapi S&P 500 dan Nasdaq melemah masing-masing sebanyak 0.3% dan 0.4% akibat hasil pendapatan korporat yang campuran. Pasaran saham Eropah juga menurun, manakala pasaran saham Asia tutup campuran.

Hari Ini
FBM KLCI mengambil nafas ketika tekanan jualan muncul pada saham berat indeks terpilih dengan dana asing menjadi penjual bersih untuk pertama kalinya dalam 6 hari perdagangan. Sementara itu, Indeks Pengurusan Global S&P berada pada tahap 47.8 pada Julai 2023; menunjukkan bahawa perlambatan berterusan dalam keadaan perniagaan masih memerlukan masa sebelum permintaan pulih. Walau bagaimanapun, kami berpendapat bahawa penurunan ini adalah sihat untuk membenarkan keuntungan terkini untuk dicerna. Saham-saham kumpulan lebih rendah juga sedang mengalami konsolidasi dengan pedagang memilih pendekatan menunggu dan lihat menjelang pilihan raya negeri Malaysia. Dari segi komoditi, harga minyak Brent merosot di bawah USD85/bbl, manakala harga CPO sedikit di bawah RM3,900/MT.

Tumpuan Sektor: Dengan tanda-tanda ketidakstabilan muncul, kami menganggap bahawa sektor-sektor yang bersifat defensif seperti kesihatan, utiliti, dan REIT mungkin mendapat perhatian. Menyusul penurunan pada Nasdaq semalam, sektor teknologi mungkin mengalami kelemahan.

Sumber: Bloomberg

Indeks FBM KLCI membentuk lilin bearish diiringi oleh jumlah dagangan yang lebih lembut. Walau bagaimanapun, petunjuk teknikal tetap positif dengan Histogram MACD berada dalam wilayah positif, manakala RSI berada di zona terbeli. Sekiranya indeks utama ini terus meningkat di atas tahap 1,460, rintangan seterusnya terletak di sepanjang 1,480-1,500, manakala sokongan ditetapkan di kawasan 1,420-1,440.

Indeks UtamaHarga TerakhirPerubahan (%)
Dow Jones35,630.680.20
S&P 5004,576.73-0.27
NASDAQ14,283.91-0.43
FBM KLCI1,451.24-0.56
FBM Small Cap15,448.44-0.90
FBM ACE5,307.41-0.43
Construction168.56-0.41
Consumer558.58-0.63
Energy833.110.36
Financial Services16,192.46-0.50
Healthcare1,765.110.35
Ind Products167.57-0.68
Plantation7,144.52-0.50
Property769.42-0.42
REITs778.040.16
Technology63.73-0.27
Telco & Media584.30-0.55
Transport918.21-0.07
Utilities1,025.34-0.34
Trading Vol (m)3,833.6416.35
Trading Val (RM m)1,755.79(29.62)
Advance/Decline138%
FKLI1,453.500.17
FCPO (RM)3,887.000.39
Brent oil (USD)84.91(0.61)
Gold (USD)1,944.29(1.06)
USD4.5188(0.26)
GBP5.79190.06
EURO4.95960.26
SGD3.38850.02

Anda mungkin berminat

Terkini

Tag Popular